Historie

Suchdolský fotbal má, podobně jako Sokol, dlouholetou tradici. Jako samostatný klub byl založen již v roce 1928 jako SK Slavoj Suchdol.

V poválečných letech došlo k jeho začlenění do Sokola Suchdol a fotbal se hrál "na sokolské zahradě".

Hřiště však nemělo regulérní rozměry a proto, měl-li oddíl hrát mistrovské soutěže, bylo nutné vybudovat hřiště nové. To se podařilo díky pochopení pana Stanislava Prokše, majitele pozemku a tak vzniklo hřiště "U váhy". U hřiště však nikdy nebyly kabiny. Hráči, a to jak domácí, tak hosté, se museli převlékat v sokolovně a v dresech a kopačkách putovat přes půlku obce na hřiště.

Fotbalistům to však nevadilo. Trénovali i soutěžili žáci, dorostenci i dospělí. Úroveň nebyla vysoká a tak se hrály jen nejnižší soutěže.

Když pak došlo ke známé tragedii, zlomení nohou Františka Richtra a Jaroslava Straníka, Suchdol nadlouho na fotbal zanevřel. Hřiště nebylo příliš využíváno a po vzniku JZD bylo zrušeno.

Celých deset let se fotbal v Suchdole nehrál. Až v roce 1966 se našlo několik nadšenců, kteří se přičinili o to, že příznivci kopané dostali pozemek a tak mohlo vzniknout nové hřiště "U hřbitova".

Zásluhou mnoha brigádnických hodin a za vydatné pomoci, především mechanizace od místního JZD, vznikl sportovní areál s kvalitní travnatou plochou a potřebným zázemím pro hráče a diváky. Práce při výstavbě pokročily natolik, že již v sezoně 1968-1969 bylo možno mužstvo přihlásit do soutěží pod novým názvem TJ Sokol Družba Suchdol.

Zpočátku se hrálo jen v okresních soutěžích. V roce 1988 se poprvé podařilo mužstvu dospělých postoupit do l.B třídy. Ta však byla nad síly suchdolských fotbalistů. Neudrželi se, ale již v roce 1991 byli v l.B třídě znovu. Dařilo se jim tak úspěšně, že v roce 1994 postoupili o další krok do l.A třídy.

Následující sezony se mužstvo pohybovalo právě v rozmezí okresního přeboru až I.A třídy. Postupně probíhaly investice do hřiště, kdy byly instalovány moderní plastové střídačky a byl zařízen závlahový systém. K tomu byly v roce 2014 upraveny šatny hostů, byla pokácena většina topolů u potoka a rozšířilo se i oblíbené občerstvení. V sezoně 2014/2015 postoupilo A mužstvo do Krajského přeboru, ve kterém o bod obsadilo 2. místo. To znamenalo, že se v následující sezoně 2015/2016  v Suchdole poprvé v historii hrála Divize!

Po podzimu patřila Suchdolu sedmá příčka, což ovšem ve vyrovnané tabulce, kde rozhodovalo pár bodů, nic neznamenalo. Na jaře se však nedařilo a v posledním kole se rozhodlo, že klub skončil na sestupové příčce. Pan Vladimír Střihavka, který financoval hráče A týmu a realizační tým, několik kol před koncem oznámil, že po sezoně ukončí působení v Suchdole.

Divizní klání ze sezony 2015/2016 okořenily dva zápasy - po dlouhých letech se hrálo derby s Kutnou Horou. Oba dva zápasy se zlatým písmem zapsaly do suchdolské historie. Nejprve na podzim vyhrál Suchdol 3:1 a i na jaře porazil okresní město, tentokrát 2:0. Oběma zápasům přihlížely rekordní návštěvy, 685 a 580 diváků.

A mužstvo následně přihlásilo Okresní přebor, ve kterém se pohybovalo ve vyšších patrech tabulky a s místními hráči usilovalo o postup do krajských soutěží. Současně se do dospělých týmů začali postupně zapojovat hráči vychovaní v klubové akademii, čímž se naplňovala dlouhodobá vize klubu a výsledky systematické práce šéftrenéra Davida Čižinského.

V roce 2022 byly po téměř 60 letech srovnány se zemí staré, nevyhovující kabiny. Na jejich místě byla vybudována moderní budova sloužící jak fotbalovým týmům, tak i navštěvujícím fanouškům. Sloužit začala na přelomu jara a léta 2023 a kromě ní se v souvislém období vybudovaly i dvě menší tréninkové plochy, jedno s umělou trávou (za spodní bránou) a druhé s přírodní (nad hřištěm směrem k hřbitovu).

Klub má v sezoně 2024/2025 A tým (1.B třída), B tým (OP), starší dorost, starší žáky, mladší žáky, starší přípravku, mladší přípravku a mini přípravku.