TJ SOKOL DRUŽBA
SUCHDOL

HISTORIE

Suchdolský fotbal má, podobně jako Sokol, dlouholetou tradici. Jako samostatný klub byl založen již v roce 1928 jako SK Slavoj Suchdol.

V poválečných letech došlo k jeho začlenění do Sokola Suchdol a fotbal se hrál "na sokolské zahradě".

Hřiště však nemělo regulérní rozměry a proto, měl-li oddíl hrát mistrovské soutěže, bylo nutné vybudovat hřiště nové. To se podařilo díky pochopení pana Stanislava Prokše, majitele pozemku a tak vzniklo hřiště "U váhy". U hřiště však nikdy nebyly kabiny. Hráči, a to jak domácí, tak hosté, se museli převlékat v sokolovně a v dresech a kopačkách putovat přes půlku obce na hřiště.

Fotbalistům to však nevadilo. Trénovali i soutěžili žáci, dorostenci i dospělí. Úroveň nebyla vysoká a tak se hrály jen nejnižší soutěže.

Když pak došlo ke známé tragedii, zlomení nohou Františka Richtra a Jaroslava Straníka, Suchdol nadlouho na fotbal zanevřel. Hřiště nebylo příliš využíváno a po vzniku JZD bylo zrušeno.

 

Celých deset let se fotbal v Suchdole nehrál. Až v roce 1966 se našlo několik nadšenců, kteří se přičinili o to, že příznivci kopané dostali pozemek a tak mohlo vzniknout nové hřiště "U hřbitova".

 

Zásluhou mnoha brigádnických hodin a za vydatné pomoci, především mechanizace od místního JZD, vznikl sportovní areál s kvalitní travnatou plochou a potřebným zázemím pro hráče a diváky. Práce při výstavbě pokročily natolik, že již v sezoně 1968-1969 bylo možno mužstvo přihlásit do soutěží pod novým názvem TJ Sokol Družba Suchdol.

 

Zpočátku se hrálo jen v okresních soutěžích. V roce 1988 se poprvé podařilo mužstvu dospělých postoupit do l.B třídy. Ta však byla nad síly suchdolských fotbalistů. Neudrželi se, ale již v roce 1991 byli v l.B třídě znovu. Dařilo se jim tak úspěšně, že v roce 1994 postoupili o další krok do l.A třídy.

 

Následující sezony se mužstvo pohybovalo právě v rozmezí okresního přeboru až I.A třídy. Postupně probíhaly investice do hřiště, kdy byly instalovány moderní plastové střídačky a byl zařízen závlahový systém. K tomu byly v roce 2014 upraveny šatny hostů, byla pokácena většina topolů u potoka a rozšířilo se i oblíbené občerstvení. V sezoně 2014/2015 postoupilo A mužstvo do Krajského přeboru, ve kterém o bod obsadilo 2. místo. To znamenalo, že se v následující sezoně 2015/2016  v Suchdole poprvé v historii hrála Divize!

 

Po podzimu patřila Suchdolu sedmá příčka, což ovšem ve vyrovnané tabulce, kde rozhodovalo pár bodů, nic neznamenalo. Na jaře se však nedařilo a v posledním kole se rozhodlo, že klub skončil na sestupové příčce. Pan Vladimír Střihavka, který financoval hráče A týmu a realizační tým, několik kol před koncem oznámil, že po sezoně ukončí působení v Suchdole. V sezoně 2016/2017 hrál A tým Okresní Přebor, B tým se dočasně zrušil.

 

Divizní klání okořenily dva zápasy - po dlouhých letech se hrálo derby s Kutnou Horou. Oba dva zápasy se zlatým písmem zapsaly do suchdolské historie. Nejprve na podzim vyhrál Suchdol 3:1 a i na jaře porazil okresní město, tentokrát 2:0. Oběma zápasům přihlížely rekordní návštěvy, 685 a 580 diváků.

 

Klub má v sezoně 2022/2023 A tým (OP), B tým (III. třída), starší dorost, starší žáky, mladší žáky, starší přípravku, mladší přípravku a mini přípravku.